TAŞ OCAKLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

TAŞ OCAKLARI MECLİS GÜNDEMİNDE

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler, Aliağa Aşağışakran köyündeki taş...TAŞ OCAKLARI MECLİS GÜNDEMİNDE


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve CHP Parti Meclisi Üyesi Birgül Ayman Güler, Aliağa Aşağışakran köyündeki taş ocağında hafriyat temini için yapılan patlatmalar sırasında ortaya çıkan taş ve tozların ekili ve dikili tarım alanlarına zarar vermesini Meclis gündemine taşıdı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e yazılı soru önergesi veren Güler, yöredeki vatandaşların sorunlarının giderilmesini ve zararlarının karşılanmasını istedi.
Bölgede yaşayan yurttaşlar ve çevre için taş ocaklarının büyük sıkıntılara neden olduğunu belirten Güler, şöyle konuştu: “Kuzey Ege- Çandarlı Limanı dolgu işlemlerinde kullanılan hafriyat, Aşağışakran köyünden dinamitle patlatma yoluyla temin edilmekte. Patlama ile ortaya çıkan toz ve taşlar ekili dikili alanlarda çiçek ve tomurcuk gözeneklerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durum, özellikle zeytin tarımının verimini çok olumsuz etkilemekte ve yörede zeytin üretimi ile geçimini sağlayan yurttaşlarımızın zarar görmesine neden olmaktadır. Yaşanılan mevcut durumun düzeltilmemesi halinde köylülerimizin mağduriyeti telafisi zor durumlara ulaşabilir”
Bölgedeki taş ocaklarının bir an evvel durdurulmaması durumunda bu yıl mahsullerin yok denilecek kadar azalacağını belirten Güler, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Çiftçilerimiz sorunlarını, taş ocağının kapatılması ya da patlatma işlemlerinin belirli bir süre durdurulmasını isteyen yazıyı imza toplayarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvurmuşlardır. Vatandaşlarımız geçen yıllarda maruz kaldıkları zararların bu yıl da yaşanmaması ve bu yılın ‘var yılı olması’ nedeniyle, ocaktaki patlatmaların Mart, Nisan ve Mayıs aylarında durdurulmasını istemektedir. Konu yöredeki çiftçilerimizin, doğal yaşamın ve ülkemiz ekonomisinin çıkarları bakımından yaşamsal önemde olup adı geçen istemlerin karşılanması ivedilik gerektirmektedir.”

BAKAN EKER'E SORULAR
İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle: "Aşağışakran köylülerinin Bakanlığınıza yaptığı başvuru ile ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Yapılmamışsa gerekçesi nedir? Çiftçilerin zararlarını giderecek ve zeytinciliğin zarar görmesini önleyecek ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Çiftçilerin talebi olan; patlatmaların Mart, Nisan ve Mayıs aylarında durdurulması konusunda herhangi bir çalışmanız var mı? Çiftçilerin yıllardır uğradıkları zararlarının karşılanmasını sağlayacak herhangi bir çalışma var mı? Vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetin sorumluları hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz." 
Kaynak:Ihlas Haber Ajansi
Tarih:05.03.2013


© Kent Gazetesi - Kentsel Gazetecilik Yayıncılık ve Organizasyon Sanayi A.Ş.
aaa