Süleyman BİLİR DAHA ÖNCEKİ YAZILARI

İznik Mehteranı’nı tanıtan yok mu?

 

Büyük umutlarla bu yıl mart ayında kurulan İznik Mehter Takımı gittikçe kan kaybediyor. 74 kişi ile kurulan mehteran şimdilerde yoluna 30 kişi ile devam ediyor.
İznik Mehter Takımı Mehmet Küçükçakır, İznik Belediyesi ve İznik Belediye Meclis üyesi aynı zamanda Esnaflar Odası Başkanı Kadir Akçaalan’ın katkılarıyla kurulmuştu. İnegöl mehter başı Ömer Semiz, Orhan Hekimoğlu, Salih Hoca ile birlikte iyi bir performans sağlayıp 2 ay gibi bir sürede büyük özveri ile çalışan mehterana her provada destek veren İznik Esnaflar Odası yöneticileri ekibi hiç yalnız bırakmadı.
İlk sınavını İznik Festivali’nde veren ve performansıyla tam not alan mehter takımı daha sonra yurtdışı gezilerine de çıktı. Geziye kimler mi katıldı? Parası olanlar katıldı ve mehteran gönüllü değil de yurtdışına konserlere gitmek için kurulmuş bir oluşummuş gibi hareket edildi. Yani demek oluyor ki parası olanlarla gizlice toplanılıp kararlar alınıyor ve akabinde de yurtdışına çıkılıyor.
Hâl böyle olunca İznik SGK binasının açılışına Bursa Mehteranı geldi. İlçede Bursa Mehteranı’nı izleyen halk ‘hani bizim mehteran, ne oldu bizimkilere’ dedi. Yoksa İznik Mehteranı tanıtımlarını Bursa ve ilçelerinde değil de yurtdışında mı yapıyor acaba?
Nedir bu Sayın Başkan, İznik Mehteranı’na gönül verip işini gücünü bırakarak sıcak, soğuk demeden provalara gelen gönüllü arkadaşları böyle yok mu saydıracaksınız? Almanya gezinizde mi fos çıktı yoksa? İznik Mehteranı siyasi bir kuruluşa mı döndürülmeye çalışılıyor?
Mehteranda İznik Belediye Meclis üyeleri var, iktidar partisinden üç yönetim kurulu üyesi var.  Mehteranı kuran, katkı sağlayan İznik Belediyesi ile Esnaflar Odası Başkanı aynı zamanda Belediye Meclis üyesi Kadir Akçaalan’dır. Nasıl olurda SGK İznik hizmet binasının açılışına İznik Mehteranı varken Bursa Mehteranı gelir. Sizler böyle yaparsanız emekler boşa gitmiş olur. Topkapı Camii’nin temel atma töreninde de mehteranı kimse izlemedi, herkes dağıldı acaba neden? 


© Kent Gazetesi - Kentsel Gazetecilik Yayıncılık ve Organizasyon Sanayi A.Ş.
aaa