Sigortasız işçi çalıştıran yandı!

 
       Ülkemizde çalışanlar haklarını basından özellikle teknolojinin gelişmesiyle internetten takip edebiliyorlar.
Çalıştığı işyeri SGK’ya bildirimini yaptı mı, primlerini aldığı maaştan mı yoksa asgari ücretten mi ödüyor bunları takip edebiliyor hatta isterse aylık olarak cep telefonuna SGK’dan mesaj dahi geliyor.
Eskiden çalışanlar işe başlardı; çalıştığı işverenin vicdanına göre SSK’sı yapılırdı ya işe giriş tarihinde değil de daha sonra patronun gönlü olduğunda SSK’sı yapılırdı ya da hiç yapılmazdı. (Dürüst patronları tabi ki tenzih ediyoruz)
Çalışanlar da ne yapacağını bilmezdi. “Sigortalı olarak mı çalışıyorum acaba?” diyenler işyerlerinden vizite kâğıdı alırlardı ve SSK’lı olarak gösterilip gösterilmediğini kontrol ederlerdi.
Eskiden çalışanlar için sigortalı olarak gözükmeleri yeterliydi, bu sigortanın asgari ücretten mi yoksa aldığı maaştan mı olduğu çok önemli değildi.
Günümüzde ise çalışanlar haklarını daha iyi biliyorlar ve sadece asgari ücretten sigortalı olmaları durumunda kendilerine yeni hakların doğduğunu biliyorlar.
Sosyal Güvenlik Kurumu da denetimlerine tam gaz devam ediyor, cezalar küçümsenmeyecek kadar ağır fakat hala sigortasız işçi çalıştırma cesaretini gösteren işyerleri var. Evet evet yanlış okumadınız cesaretli işverenler diyorum çünkü bu kadar ağır cezalara ve yaptırımlara karşın hala sigortasız işçi çalıştıranlar cesaretlidir.
Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigortasız işçi çalıştıran kurumlara 8 milyon 266 bin 280 TL para cezası kesti.
Asgari ücretli çalışanı bir yıl sigortasız çalıştıran işverene asgari ücretin 38 katı ceza uygulanıyor ayrıca bu kişi bu durumda tazminat hakkı elde ediyor, işçinin geriye dönük primleri bunların gecikme faizleri derken rakamlar dediğimiz gibi küçümsenmeyecek kadar yükseliyor. Birde sigortasız çalışan kişinin başına bir şey gelirse yani ölümcül ya da malullük doğuran bir iş kazası ortaya çıkarsa işveren o zaman yandı diyebiliriz.
İşyerlerinde günlük denetimlerini artıran Bursa SGK, sigortasız işçi çalıştırdıklarını tespit ettiği özel sektör kurumlarına toplam 8 milyon 266 bin 280 TL para cezası kesti. Yapılan denetimlerde Bursa’da toplam 3 bin 31 işyerinin bulunduğu, bunlardan 2 bin 558’inin SGK’ya kayıtlı olduğu, 473 işyerinin ise SGK’ya kayıtlı olmadığı öğrenildi. SGK, kendisini kuruma kayıt ettirmeyen işyerlerine de para cezası uyguladı.
Denetimler kapsamında bazı işyerlerinin kayıt dışı insan çalıştırdığı da ortaya çıktı. Bursa’daki işyerlerinde toplam bin 638 kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıt ettirilmeden çalıştırıldığı öğrenilirken, 37 bin 418 kişinin de SGK’ya kayıtlı olduğu öğrenildi.
Denetimlerde, SGK’ya kayıtlı olan vatandaşlardan bazılarının prim ödemelerini yapmadıkları ve bu prim borçlarının 1 milyon 24 bin 119 TL olduğu belirtildi.
Asgari ücretin brüt rakamı şu anda 978,60 lira. Bir yıllık sigortasız işçi çalıştırmak yaklaşık olarak 37.186 lira. Tabi işverenlerin yararlanmış oldukları teşviklerde böyle bir durumda bir yıllığına durduruluyor. Aylık ortalama ödeyeceği SGK primi ve vergileri ve AGİ’yi de koyduğumuzda bunların gecikme faizlerini ortalama hesapladığımızda 50 bin lirayı bulan bir rakam karşımıza çıkıyor. İşverenler aman dikkat edin diyorum.
 
 


© Kent Gazetesi - Kentsel Gazetecilik Yayıncılık ve Organizasyon Sanayi A.Ş.
aaa