DAHA ÖNCEKİ YAZILARI

Seçimler yaklaştı ses seda yok ama...(I)

       2014 yılında yerel seçimler var. Her seçim önemlidir ama 2014 yılındaki seçimler iktidar ve ana muhalefet partisi için ayrı bir önem taşıyor. AK Parti 2014 yılında yapılacak seçimlerde oy kaybetmezse, başkanlık seçimlerine ve rahat bir şekilde 2023 hedefine ulaşır. Cumhuriyet Halk Partisi açısından ise 2014 yılı seçimleri çok önemli. Bu seçimlerde CHP başarı gösteremezse Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlık koltuğundan olur veya koltuğu sürekli tartışılır hale gelir.
Milliyetçi Hareket Partisi’nin ise 2014 yılı seçimlerinde pek fazla kaygısı yok. Devlet Bahçeli rahat çünkü çıkacak sonuç Devlet Bahçeli’nin koltuğunu fazla etkilemeyecek. İşin özü 2014 yerel seçimleri AK Parti ve CHP için hayati önem taşıyor.
 
   AK Parti iktidar gücünü kullanarak anketlere çok güveniyor. Elindeki belediyeleri kaybetmemek için neler yapılacağını, yeni belediyeler kazanabilmek için her türlü gücü kullanacağını söylememize gerek yok. Peki, sonuç şimdiden belli mi?  Hayır, siyasette neyin ne zaman olacağı ve kiminle nasıl olacağı belli değil. Anlık değişimler olabileceği gibi kişilerin ön plana çıkması da önemli, küskünlerin, dargınların olacağı da göz önüne alınırsa İznik yerel seçimlerinde çok büyük bir sürpriz olmaz ise AK Parti ve MHP adayları arasında geçeceğe benziyor. AK Parti geçen dönem Belediye Başkanlığını alamadı ama bu seçimlerde ince eleyip sık dokuyarak bütün alternatifleri deneyecek. Gerekirse İlçe Başkanı Osman Sargın’ı bile aday göstermeyebilir. Çalışkan başkanı ise başka bölümlerde kullanabilir. Bu da bir alternatif. MHP tercihini yine mevcut İznik Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz’dan yana mı kullanacak belli değil.
 
  Kadri Eryılmaz’ın potansiyel bir oy kitlesi var. Çünkü iki dönem üst üste başkanlık koltuğunda oturuyor. Birinci dönem iktidar partisi AK Parti’den seçilen Eryılmaz ikinci dönem için MHP’den aday olup seçilmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi olabilir; birinciye acemilik, ikinciye çıraklık, üçüncüye ise ustalık dönemim de diyebilir. Mevcut Başkan Kadri Eryılmaz her ne kadar “ben aday” değilim dese de olmam ama yan cebime koy misali de olabilir veya yoruldum deyip ayrı bir köşeye çekilebilir. Aday olmayacağım diyen başkandan boşalacak olan koltuğa yine bir sürü başarılı çalışmalara imza atan Belediye Başkan Yardımcısı Kenan Zengin’in de MHP’den belediye başkanlığı adaylığı için ismi geçiyor. MHP’den, medeni cesaret gösterip aday adayıyım diyerek ismini erken açıklayan Sakin Köseoğlu da bende varım demişti.(Devamı yarın…)


© Kent Gazetesi - Kentsel Gazetecilik Yayıncılık ve Organizasyon Sanayi A.Ş.
aaa