DOLAR 16,6923
EURO 17,4367
ALTIN 974,543
BIST 2409,22
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C
Kent Gazetesi

Ali Kazma’dan “Zaman zaman” sergisi

18.06.2022
A+
A-

Genelde yazılarımda, röportajlarımda sanatın tanımını arıyorum.

Yaz Spor Okulları

Aslında genel tanımı; Bir duygunun, tasarımın, güzelliğin ve benzeri şeylerin dışavurumunda ve anlatımında kullanılan yöntemlerin tümü sanat olarak tanımlanır.

Her sanatçının bir derdi vardır.

Derdi derken, anlatmak istediği bir durum vardır.

Sanatçı, bazen bir duyguyu, bazen de bir konu hakkında bir şeyler anlatır.

Bazen de tarihe bir not yazar.

Geçenlerde İstanbul’dan bir grup kültür ve sanat yazarı arkadaşlar ile İMALAT-HANE adlı sergi salonunda, Ali Kazma’nın zaman ve zaman içinde oluşan ritimlerin ve bu ritimlerin içinden çıkan videolarının oluşturduğu yeni kişisel sergisinin açılışına gittim.

Çeşitli konular hakkında çektiği video görüntülerinden oluşan bir sergi idi. Sergideki gösterime giren görüntüler ise bir harika idi.

İlk defa böyle bir sergide bulundum.

Hemen bu güzel serginin ve eserleri oluşturan sanatçı Ali Kazma ile tanışmak istedim. Sağolsun beni kırmadı ve kısa bir söyleşi yaptık.

 

Ali Hocam tarzınızdan bahseder misiniz ?

1997-98’den beri video yapıyorum.

2002-2003 tarihinden itibaren de insanın dünyada üretimine, kendi yaşamı için ürettiği mekanlara, yine ürettiği eşyalara, ürettiği fikirlere ve sembolik üretime, yani sanata odaklanan insanın yaşadığı dünyayı oluşturma şekillerine odaklanan videolar çekiyorum. Bunlardan dokuz tanesini bugün Bursa’da imalathanede zaman teması etrafında birleştirerek sergi haline getirip, açtım.

Bu videoların ana teması zaman mı?  

Burada esasen ben insanın bu yer yüzünde kendi hayatını oluşturma şekillerine odaklanıyorum.

Bunun içinde endüstri de var, zanaat da var, sanat da var, mekan da var, zamanı kullanış şekilleri de var.

Bunların içinden yetmişi aşkın videom var. Kişisel sergilerimde belli temalar, benim için önemli temalar olarak düşündüğüm temalar etrafında, topladığım işleri birlikte sergiliyorum, bu da o sergilerden biri.

Bu sefer benim işlerimin en temel konularından, dertlerinden biri olan zaman teması üzerine kurduk bu sergiyi, zamanının dünyada insan aracılığıyla kendini farklı ifade edişleri üzerine kurulu bir sergi bu.

 

Bundan sonraki serginizdeki konu, tema ne olacak peki?

 

Bundan önceki sergimin teması kişisel büyük sergimin teması çalışan kadınlardı mesela.

Yani kadınların 70’i aşkın video üzerinde örneğin seramist kadın, dansçı kadın, sinema yönetmeni kadın, tiyatrocu kadın, yazar kadın gibi kadınlarla yaptığım işleri birlikte göstermiştim.

Ondan önceki sergimin teması Avrupalılardı. Avrupa’da çektiğim ve Avrupa’nın hayatı yaşayış şekline ışık tutabileceğini düşündüğüm videolardan 20 tanesini seçip göstermiştim.

Yani her sergimde bu toplam 70-75 videodan arasından çıkan farklı temaları kullanarak sergiler yapıyorum. Bundan sonraki ne olur, bakalım göreceğiz…

Okuyucularımla paylaşmak istediğiniz başka bir şey var mı?

Gelsinler görsünler sadece.

Ne zamana kadar kalacak serginiz?

Ağustos’a kadar.

Güzel sohbetiniz ve içtenliğiniz için çok sağolun Hocam!

Ali Kazma’ya bu güzel söyleşi için teşekkür ederim. Yeni çalışmalarında başarılar dilerim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.