DOLAR8,1641
EURO9,8222
ALTIN468,128
BIST1351,21
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bursa 18°C
Gök Gürültülü
Kent Gazetesi

ANKARA YOLUNA ESTETİK DOKUNUŞ

ANKARA YOLUNA ESTETİK DOKUNUŞ
KLİMA TECH
25.02.2021
A+
A-

İnegöl Belediyesi, Bursa-Ankara karayolunda ilçe sınırları içerisinde kalan 6 kilometrelik hatta düzenleme çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan çalışma ile orta refüj, İnegöl’e yakışır bir görselliğe kavuşacak.

İnegöl Belediyesi, Bursa-Ankara karayolunda İnegöl sınırları içerisinde kalan 6 kilometrelik hattı yenileme çalışmalarına Bursa istikametinden başladı. Seçim döneminde İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın beyanları arasında da yer alan proje kapsamında, orta refüjde yapılacak düzenlemeler ve görsel çalışmalarla bu hat İnegöl’e yakışır bir hale getirilecek.

ESTETİK GÖRÜNÜME SAHİP OLACAK

2020’nin aralık ayında başlayan çalışma devam ederken, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban projeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bursa-Ankara yolu düzenleme çalışmasının seçim döneminde beyanları arasında da yer aldığını hatırlatan Başkan Taban, “Bu çalışmayla ilgili bir takım araştırmalar yapıldı. Arkadaşlarımız minimum harcama ve beraberinde kullanılan teknolojileri de araştırarak, var olan mevcutla alakalı olarak da mevcudu koruyacak ölçekte ne yapılabileceği araştırıldı. Nihayetinde burada 6 kilometrelik yolda; Yenice köprülü kavşağından şehrimize geliş istikametinde Köfteci Orhan civarından başlayıp Ankara istikametinde de Köfteci Eşrefin olduğu bölgeye kadar olan alanda orta yolda daha güvenli, daha estetik bir çalışma yapılmasını arzu ettik. Aslında bu çalışmaya göreve geldiğimiz gibi başlamak istedik ancak Karayolları Bölge Müdürlüğümüz ile bu konuda izinler alınması noktasında ve plan programın, projenin hazırlanmasıyla çalışmamıza başladık” dedi.

YOL GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK

Yapılan çalışmadan söz eden Başkan Taban, “Burada yolun orta kısmında bordürler üzerinde teknolojiyi de kullanarak profesyonel bir çalışma yapılıyor. Yerinde uygulama ile mevcut bordürler de korunarak eksiz, kesintisiz, yekpare bordür uygulaması yapan bir çalışmayla refüj düzenlememizin startını verdik. Bunun yol güvenliği açısından da bir anlamı var. Bordürler 30 santim yüksekliğinde yani bir tekerleğin hizasında. Oraya dokunulduğunda aynı zamanda koruyucu bariyer özelliği olacak. Biliyorsunuz burada şehir içinde kalan bölgelerde yeşil tel çit malzemeler kullanıyorduk. Bunları da daha sağlam, güvenilir malzemelerle ikame etmiş olacağız” açıklamalarında bulundu.  “Burası bizim şehrimizin en önemli aksı” sözleriyle konuşmasını sürdüren Taban, şöyle devam etti: “Görüyorsunuz burada başta mobilyacılarımız olmak üzere çok önemli yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımlarla da şehrimizin çehresi giderek güzelleşiyor. Dolayısıyla biz de yerel yönetimler olarak bu noktada kendi adımıza düşen noktaları yapmakla mükellefiz. Burada görsel anlamda, estetik anlamında güzellikleri ortaya koyduğumuzda; bu şehrin kıyısından kenarından geçen insanların bu şehre direksiyonlarını kırmasını istiyoruz. Niçin? Bu şehir güzel bir şehir, bu şehirde ticaret var, turizm var, tarım var… Bunlardan misafirlerimizin de istifade etmesini istiyoruz. Dolayısıyla bu şehirden geçerken ne güzel bir şehirden geçiyorum imajını bu yoldan geçen yaklaşık 30 bin kişiye hissettirmek istiyoruz. Tabi bu bir orta yol veya tretuvar çalışmasıyla bitecek bir şey değil. Buralardaki arsaların zaman içerisinde hayat bulmasıyla, diğer binaların da yeşermesiyle zaman içerisinde çok daha güzel bir güzergaha dönüşmüş olacak burası. Kısa bir süre önce hemen ileride bulunan Yenice köprülü kavşağımızda, Yeni İnegöl aksımızın olduğu kavşakta küçük dokunuşlarla çehresinde değişiklikler gerçekleştirdik. Bunun olumlu geri dönüşlerini de her geçen gün aldığımızı görüyorum.”

PROJELER HIZ KESMİYOR

İnegöl Belediyesi, Millet Bahçesi, Turgutalp Türbesi ve Yeni Hayvan Pazarı projelerini 2021 yılında hayata geçirmenin planlarını yapıyor. 3 dev proje, şehre ciddi değer katacak. Bir yandan modern bir kent oluşturma adına çalışmalarını sürdürürken bir yandan da şehri geleceğe taşıyacak mega projeler üreten İnegöl Belediyesi, 2021 yılında 3 büyük projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Şehrin özellikle turizm değerlerini ön plana çıkaracak projelerle birlikte, Yeni Hayvan Pazarıyla beraber bu anlamda ticari hareketlilik de artacak.

MİLLET BAHÇESİ

İnegöl Belediyesi, turizm anlamında büyük önem taşıyan, bölgenin en büyük Millet Bahçesi’ni oluşturmak için hazırlıklarını tamamladı. Hayırsever iş insanı Mehmet Yıldız’ın destekleriyle İnegöl, Yenişehir ve İznik üçleminde stratejik öneme haiz bir nokta olan Hamzabey civarında hayat bulacak proje, farklı şehirlerden de ciddi derecede misafirin ağırlanacağı bir mekan olacak. Toplam proje alanı 451.800 m2 olan proje, bu özellikleri ile mukayese edildiğinde Bursa bölgesinde hâlihazırda Kültürpark ve millet bahçeleri içerisinde en büyük proje alanına sahip. Projenin niteliği (B) tipi mesire alanı olarak belirlenirken, Mesire Alanları Yönetmeliği hükümleri gereğince, (B) tipi mesire alanlarında; toplumun çeşitli dinlenme, eğlenme ve spor ihtiyaçlarını karşılamak, yurdun güzelliğine katkı sağlamak ve turistik hareketlere imkân vermek maksadıyla yerleşim merkezlerinin çevresinde veya rekreasyonel kaynak değerlerine ve yüksek ziyaretçi potansiyeline sahip, sadece günübirlik kullanım imkânı sağlayan kır lokantası, kır kahvesi, yöresel ürünler sergi ve satış yeri, piknik üniteleri, kameriye gibi diğer rekreasyonel yapı ve tesisleri gerçekleştirilebilmektedir. Yarımada hüviyetinde bulunan proje sahası, bölgeyi seyirlik bir şekilde izleme imkânı sunuyor.

TURGUTALP TÜRBESİNE DÜZENLEME

İnegöl Belediyesi’nin 2021 yılı için planladığı bir diğer mega proje ise şehrin fatihi olarak bilinen Turgutalp’in türbesinin yer aldığı alanda hayat bulacak proje. Osmanlı’nın kuruluş dönemlerinde Osmangazi’nin silah arkadaşı olan Turgutalp’in İnegöl’ü fethettiği tarihi kaynaklarda açık. Şehre 17 km mesafede Turgutalp Kırsal Mahallesinde bulunan Turgutalp’in türbesi, etrafında bulunan alan da kullanılarak burada tarihi bir cazibe merkezi oluşturulması planlanıyor. İnegöl’ün Fatihi Turgutalp’in yıllardır istediği değeri göremeyen türbesi, 2021 yılında hayat bulacak projeyle hem manevi olarak bir değer kazanacak hem de şehre turizm açısından değer katacak. Proje kapsamında 2800 m2’lik meydan ile ormanlık alan içerisinde türbenin arka meydanında düzenlemeler yapılacak. Türbeye ve arka bahçeye giden yollar ile merdivenler düzenlenirken, türbe de doğal taş ile kaplanacak. Türbe etrafının genişletilmesi de proje kapsamında yer alacak. Bölgede vatandaşların zaman geçirebilecekleri alanlar oluşturulacak.

YENİ HAYVAN PAZARI

2021 yılı için planlanan bir diğer mega proje ise özellikle son yıllarda ihtiyacı hissedilen Yeni Hayvan Pazarı. Bölgenin en büyük hayvan pazarına sahip olan İnegöl, bu anlamda ticaretin yoğun olduğu ve tercih edilen noktada. Ancak mevcut hayvan pazarı hem fiziki şartları hem de imkanlarıyla artık kullanım ömrünü tamamlamış durumda. Buradan hareketle İnegöl Belediyesi, yeni Hayvan Pazarı yapımı için proje hazırlıklarını tamamladı. Alibeyköy Mahallesi sınırları içerisinde toplam 87.465 m2’lik bir alanda yeni hayvan pazarının oluşturulması adına çalışmalar 2021 yılı itibariyle başlayacak. 2640 adet büyükbaş, 2400 adet küçükbaş hayvan, 50 adet adaklık hayvan kapasiteli olacak yeni hayvan pazarında, 180 m2 idari bina, 667m2 sosyal tesis, 5 adet (82m2) et satış ofisi, 200m2 yün depolama alanı, 900m2 yarı açık kesimhane, 92m2 karantina bölümleri bulunacak. 210 araçlık misafir otoparkının da yer alacağı projenin 2021 yılı kurban bayramı öncesinde tamamlanması hedefleniyor.

Kanal İnegöl’de

çalışma sürüyor

İnegöl Belediyesi’nin vizyon projelerinden biri olan Kanal İnegöl’de çalışmalar başladı. 2021 yılı sonlarında tamamlanması planlanan projeyle, Bedre Su deresinin Mesudiye Mahallesi kısmındaki 850 metrelik hat yeni bir yaşam alanına dönüşecek. İnegöl Belediyesi, Başkan Alper Taban’ın seçim vaatleri arasında yer alan vizyon projesi Kanal İnegöl için çalışmalara başladı. İhale sürecinin ardından yapım çalışmalarının 2020 yılı sonlarında başladığı dev projede, ilk etapta 850 metre uzunluk ve 2,5 metre yüksekliğinde istinat duvarı yapımı gerçekleştiriliyor. Fiziki şartlar ve mevsim şartlarının uygun olmasıyla birlikte dere içerisinde taş duvar uygulamaları yapılarak ilk etabı tamamlanacak çalışmanın ikinci kısmında ise peyzaj düzenlemeleri ile rekreasyon çalışmaları tamamlanacak. Kanal İnegöl Projesinin tamamlanma süresi ise 2021 yılı sonlarında olacak.

Temizlikte radikal değişim

İnegöl Belediyesi tarafından daha temiz bir İnegöl için pilot bölgelerde denenen ‘Bireysel Çöp Konteynerı’ uygulamasının başarılı sonuçlar vermesi üzerine, çalışmanın tüm şehirde hayata geçirilmesi için çalışmalara başlandı. Her haneye tek tip bireysel çöp konteynerı ve yanında geri dönüşüm kutusu dağıtımları sürüyor. Göreve geldiği günden bu yana temizlik hususuna ağırlık vererek bu alanda örnek çalışmalara imza atan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’ın talimatlarıyla pilot bölgelerde uygulanarak denemeleri yapılan bireysel çöp konteynırı uygulamasından, başarılı sonuçlar alındı. Yapılan denemelerin olumlu sonuçları neticesinde çalışmanın tüm şehirde hayata geçirilmesine karar verildi. İlk etapta Mesudiye ve Fatih Mahallelerinde tüm hanelere dağıtılan bireysel konteynerlerle birlikte aynı zamanda her eve bir geri dönüşüm kutusu da verildi. Bu sayede geri dönüşümün kaynağında yapılması sağlandı. Uygulama, Mesudiye ve Fatih Mahallelerinin ardından Cumhuriyet Mahallesinde konteyner ve geri dönüşüm kutusu dağıtımlarıyla sürdürülüyor.

ÖRNEK OLACAĞIZ

Bireysel Çöp Konteynerı uygulamasına ilişkin açıklama yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “İnegöl’de bireysel çöp konteynerı uygulamasını başlatıyoruz. Bunu enine boyuna düşündük, değerlendirdik. En doğrusunun ne olacağını çalıştık. Açıkçası hem kültürümüze daha uygun olacağı için hem de sahada gerçekleşenler üzerinde yaptığımız değerlendirmelerde; evlerimizde, binalarımızda bireysel çöp konteynerı uygulamasının daha doğru olacağına karar verdik. Mahallelerimizde her bir binaya bir konteyner şeklinde bunları dağıtıyoruz. İnşallah çok yerinde, faydalı olacak. Temizlik hususundaki hassasiyetlerimizi hep söyledik. Bu konuda dikkatli olacağız. Kaldı ki biz Müslümanız. Müslüman kirletmez, temiz olmak zorundayız. Pek çok topluma göre de aslında bu konuda çok daha dikkatliyiz. Sadece çevremiz noktasında biraz eksik kaldığımızı düşünüyorum. Onu da inşallah aşacağız. Ben bu konuda çok daha başarılı bir İnegöl ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bu şehir en temiz şehir olacak, örnek şehir olacak. Kimsenin sigarasını, elindeki kağıdını, çöpünü yere atmadığı bir sürece geçeceğiz ve örnek bir şehir olacağız inşallah” dedi.

Geri dönüşüm hamlesi

Evsel atıkları kendi bünyesinde toplamaya başlayarak radikal bir karara imza atan İnegöl Belediyesi, geri dönüşümü de kendi bünyesine dahil etti. Bu çalışma için araç ve personel alımını tamamladı. Yeni araç ve personeller geri dönüşüm atıklarını toplamak için İnegöl sokaklarına inerken, Başkan Alper Taban “Ben yapılan bu çalışmanın İnegöl’e ciddi manada fayda kazandıracağını gördüm” dedi. İnegöl Belediyesi geçtiğimiz yıl evsel atıkları kendi bünyesinde toplamak için araç filosunu güçlendirmişti. Benzer bir hamle de geri dönüşüm için yapıldı. 3 sıkıştırmalı kamyon, 3 kamyonet ve 4 kasalı motosiklet olmak üzere 10 yeni araç ve 26 personel alımı yapılarak geri dönüşüm hizmetlerinin İnegöl Belediyesi bünyesinde sağlanması adına uygulamanın startı verildi.

Eğitime destek

Sanayisi, tarımı ve turizmiyle ülke sathında adından söz ettiren İnegöl, genç nüfusu ve dinamik yapısıyla da dikkat çekiyor. İnegöl Belediyesi, bu özellikleriyle öne çıkan şehirde eğitime sağladığı katkı ve desteklerle geleceğin umudu olan yeni nesli inşa ediyor. Aynı zamanda yetişkinlere yönelik hayata geçirilen eğitim faaliyetleri vatandaşlara yeni iş kapıları açıyor.

PANDEMİ SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERE CAN SUYU

İnegöl Belediyesi’nin pandemi sürecinde eğitimin uzaktan devam etmesine rağmen öğrencilere can suyu niteliğinde eğitim yardımında bulunduğunu aktaran Başkan Taban, “Eğitim uzaktan devam ediyor ancak biz başvuru yapan 446 üniversite öğrencilerimize eğitim yardımı yapılması kararı aldık. 446 öğrenciye 500’er TL olmak üzere toplam 223 bin tutarında eğitim yardımı yapıldı. Öğrencilerimiz okullarına gidemese de bir defaya mahsus en azından ihtiyaçlarını karşılama adına eğitim yardımlarının yapılmasını uygun gördük. Bu şehirde var olan her paydaşımız gibi, gençlerimiz de bizim için önemli ve değerli. Pandemi sürecinde onlarda okullarından, arkadaşlarından ve derslerinden ayrı kaldılar. Kimi henüz yeni başladığı üniversite sevincini yaşayamadı, kiminin ise son yılı, mezuniyet zamanıydı. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde 446 gencimize kısmi de olsa can suyu niteliğinde eğitim yardımında bulunduk. Gençlerimizin de bir an önce sürecin normale dönmesi ile birlikte okullarına kavuşmalarını diliyorum” dedi.

İNEGÖL BELEDİYESİ ‘ÇÖZÜM SUNUYOR’

Dijital anlamda yapılan yatırımlar, İnegöl Belediyesi’ni bu alanda zirveye taşıdı. Türkiye genelinde e-devlet üzerinden en fazla hizmet sunan belediyeler arasında zirvede yer alan İnegöl Belediyesi, aynı zamanda 7/24 hizmet sunma anlayışı ile arayan tüm vatandaşların 5 saniye içerisinde yanıt bulduğu Çözüm Merkeziyle de örnek oluyor. Son dönemde dijital değişim ve dönüşüm anlamında ciddi yatırımların yapıldığı İnegöl Belediyesi, bu yatırımların meyvesini almaya başladı. Teknoloji çağının gerekliliklerine ayak uydurarak göreve geldiği günden bu yana dijitalleşmeyi ön planda tutan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, kısa sürede kurumunu bu alanda zirveye taşıdı.

ÖZEL HABER

Hasan KARABULUT

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

betmarinoaresbetbetnanoasyabahismroyunbahigomobilbahisbets10imajbetbetper