DOLAR 17,9719
EURO 18,21
ALTIN 1025,795
BIST 2878,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa °C
Kent Gazetesi

Kuvayi Milliye kahramanı Yıldırım Kemal

Yıldırım Kemal’i bilir misiniz? Gerçek bir Kurtuluş Savaşı kahramanı olan Yıldırım Kemal’in hayatı roman oldu.

Kuvayi Milliye kahramanı Yıldırım Kemal
SERİ İLANLAR
07.06.2022
A+
A-

İstiklal Harbi araştırmacısı Cevdet Cantürk, Kuvayi Milliye Ruhu’nun simge ismi İzmirli Yıldırım Kemal’in destansı mücadelesini kaleme aldı.
Günce Yayınları tarafından okura sunulan eser, görsel bir roman türünde yayınlandı.
Şehit oluşunun 100. Yılında yayınlanan kitapta Türk Kurtuluş Savaşı’nın baş döndürücü hikâyesi, kahraman Yıldırım Kemal’in örnek mücadelesiyle birlikte sunuluyor.

Macera Bursa Açıldı

Yıldırım Kemal, İzmirli bir vatanseverdi. Güzel İzmir’in Yunan ordusu tarafından işgal edilmesi üzerine silahlı mücadeleye atıldı.” Parola Vatan, İşaret Namus” diyen kahramanlarla birlikte Kuvayi Milliye müfrezelerine katıldı. Ege’de kurulan ilk cephelerde vuruştu. Defalarca yaralandı, vatan toprağını kanıyla ıslattı. Her seferinde daha büyük bir azimle cepheye döndü. Mustafa Kemal’in ordusunda İnönü savaşlarında çarpıştı. Sakarya Meydan muharebesinde ve sonra Büyük Taarruz’da İzmir aşkıyla dövüştü. Kızılelma’ya günler kala, şehitlik mertebesine vardı. Mezarı, Anadolu’nun küçük bir köyünde, ismini taşıyan istasyondaki mütavazı bir şehitlikte bulunuyor.

Cevdet Cantürk: “ Eseri ortaya koymak için pek çok araştırma yapmam gerekiyordu. Kütüphanelerin tozlu raflarında sararmış kitap sayfalarında, yıllardır açılmamış arşiv dosyalarında onun izlerini aradım. Savaşın yapıldığı tarihi alanları defalarca adımladım, onun geçtiği yerlerde anlatılan folklorik öyküleri dinledim. Bu kadarla yetinemezdim; Büyük Taarruz sahasındaki asırlık ağaçları, dere ve tepeleri, bir dağın doruğundan ötedeki ovanın nasıl göründüğünü Yıldırım Kemal’in gözünden incelemeye gayret ettim. Bugün Yıldırım Kemal ismini taşıyan küçük bir istasyonun kenarında vatan bekçiliğini manevi varlığıyla sürdüren bir kahramanın eşsiz anısını geleceğe taşımak istedim. İnanıyorum ki,onun hikayesi bayraklaşacak, Türkiye onun aziz hatırasını bağrına basacak”

Fahrettin (Altay) Paşa/ Dönemin Süvari Kolordusu Komutanı: “Bu muharebe olurken Akçaşar tepesinde bulunuyordum. Zayıf ve hastalıklı olması sebebiyle evvelce Konya hastanesine göndermiş olduğumuz genç Teğmen Yıldırı Kemal ansızın karşıma çıkıverdi ve “taarruz haberini alır almaz trene atladım ve geldim” dedi. Her vakit karargah arkadaşlarına neşe saçan bu İzmir çocuğunu takdirle karşıladım ve muhafız süvari bölüğünde vazife görmesini söyledim. O bana cevap olarak, “ kılıcımı sallayarak İzmir’e en önde girmek isterim. Beni en ilerideki bir alaya göndermenizi rica ederim” dedi. 2. Tümen’e, oradan da Küçükköy’de savaşmakta olan 2. Alay’a gönderildi. 2 saat sonra elim bir haber, bu vatan yavrusunun Küçükköy istasyonuna hücum ederken şehit düştüğünü bize bildirdi.”

“Popüler tarih araştırıcısı Cevdet Cantürk “Yıldırım Kemal” adlı anlatısında önemli gün ve anlar üzerinden Kurtuluş Savaşı’nın bir bakıma güncesini tutuyor. Roman tadındaki bu eser üzerinden okur, Cumhuriyet’in hangi zorlu koşullardan sonra kurulduğunu öğreniyor. Cevdet Cantürk’ün başarısı; kuru, didaktik bir tarih bilgisi vermek yerine Kurtuluş Savaşı’nın nirengi noktalarına ait canlı sahneler sunmasıdır. Bu anlara ait ayrıntılar, renkli mekân betimlemeleri, gerçek portreler ve eylemler anlatının sahihliğini ortaya koyuyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.