DOLAR7,3234
EURO8,809
ALTIN407,159
BIST1526,19
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bursa 8°C
Yağışlı
Kent Gazetesi

MOBBİNG -1 –

21.02.2021
14
A+
A-

Mobbing ya da bezdiri, bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması. Latince kökenli sözcük; psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamlarına gelir. En iyi ifade eden anlamıyla yıldırma veya iş yerinde psikolojik terör anlamlarıdır.

Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Operatör Doktor Mustafa Yalçın ile ilgili intihar girişiminden önce sevgilisine ve sevenlerine yazdığı mektubu okuyanlarınız olmuştur. Bir çok insanın anlam veremediği  ve OP. DR. Mustafa yalçın’ı  bu denli etkileyen mobbing hakkında hemen her yerde  yaşanan, bilinmesi gereken ve daha da ötesinde tekrarının önlenmesi gereken bir davranıştır mobbing. Bizler bir çok olayın tanımını okuruz ,biliriz belki ama o tanımdaki ifadelerin insana yaşattığı duyguyu yaşamadıysak  anlayamayız. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, “ben damdan düşenim” Ve Dr. Mustafa’nın yaşadığı olayı duyduğunda en iyi anlayanım diyebilirim.

Öncelikle mobbing bir ihtiyaç değildir.Bu mobbingi uygulayanlar, yönetemediği bir birimin  veya müdürlüğün elinden alınması kaygısını  taşır ve mobbing yaptıkları kişiler kesinlikle ilerde kendisine rakip olacak olan kişilerdir. Yönetemedikleri birimde kendileri stresli oldukları için sürekli ortalıkta bağırıp çağırarak dolaşırlar ve konuyu anlamaya çalışmadan sürekli başkalarını suçlayan argümanlarla, konuyla alakası olsun olmasın laf ebeliği ile haklı olma yollarına baş vuran bir üslupla, laf yetiştirmediğinde de aşağılayan bir gülme ifadesiyle karşısındaki insanların enerjisini tüketirler.

Mobbinge ihtiyaç duyan insanlar kendi konumlarını korumak için her türlü şeyi kullanırlar. Önce, o makama gelebilmek için her şekle girer ve kendisini o makama taşıyacak insanların egolarını yükseltmek için bir anda hem şehricilik icad ederler(ya hanımı yada bir yakını) tarafından bağlantı kurarlar.hangi inanç ve düşünceye sahip olursa olsun  makam beklediği kişinin inancı düşüncesi ve ideallerinin savunucusu olur. Bu yüzden de makama layık görülmesinde hiç bir beis olmadığı düşünülür. Eh, bir de birilerine yaptırdığı tezlerle akademik lisansını da aldıysa artık hiçbir sorun kalmamıştır.Bundan sonraki aşamada kendisinin hakkını vermeden başka makamlara layık görülmesi için yöneticisi olduğu birimden hiç bir şikayet  üst makamlara gitmemesi gerekir.Mobbing tam burada devreye girer.Liderlik özelliği beklemediğimiz bu tip yöneticiler, sadece idarecilik beklentisini bile karşılayamaz.

Bir süre sonra şuan bulunduğu makamın hakkını vermeyen adama dönüşür. Ancak, üst makamlara çıkma çalışmasından dolayı bulunduğu yerde çalışmak   yerine kendisini makama getirenleri memnun etme yoluna gider. Kendi bulunduğu makamda istişare şekli ile bir tane bile toplantı yapıp başka insanların da fikrini almayı hiç düşünemez . Farklı bir tarz ile işinin hakkını veren ve personelin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan kişiyi mobbing için hedefine alır. İşte makama gelişi ve bir üst makama geçmek için an itibariyle bulunduğu yerin hakkını vermeyen kişi çalışmadığı anlaşılmaması için bir takım baskı ve zulüm yönetimine baş vurur.zaten buraya gelirken ve  geldikten sonra da hak-hukuk gözetmeyen yöneteceğinden insanların hayatlarına saygı göstermeyen bir hareket anlayışıyla hareket eder.Bundan bir önceki hamlesi de şudur; Kendisini o makama layık olduğunu zannederek makama getirenlerle çekilmiş sosyal medyada bol bol  resim paylaşması ve ilerde rakip olacağını düşündüğü için sıkıntılı olacak kişiler hakkında önceden üst makamlara yalan dolu ifadelerle bir takım bilgi vermesidir.Bu yüzden de olur da siz işi bilmenizden dolayı karakteriniz icabı yaşananları hazmedemez üst makamlara  bir bilgi verecek olsanız , üst makam, “evet, seni tanıyoruz, orada yaşananları biliyoruz “der, ve sizin talepleriniz ciddiye bile alınmaz.

Üst makamlar, sahadan bilgi alma gereği duymaz ve mobbing ile yöneten kişi ve kurum hakkında sağlıklı çalışma yapılıp yapılmadığı  bilgisini  almazsa  o birim, her zaman yanlış işlerin üstünün örtüldüğü birim  olmaktan kurtulamaz.

Selam ve dua ile …

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.