DOLAR7,3388
EURO8,844
ALTIN406,953
BIST1530,52
AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdırIspartaİstanbulİzmirK.MaraşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Bursa 8°C
Yağışlı
Kent Gazetesi

Şubat’ta yitirdiğimiz değerlerimiz

19.02.2021
79
A+
A-

Madem ölüm tek bir defa olacak o da neden Allah için olmasın.

Öldüğümüzde çalgı çelenk istemem. Al götür kabrime koy bu sevdayı.

Davamızın sevdasıyla. Vatan aşkımızla. Allah’ın dini yücelsin diye!
Ne mutlu emaneti böyle teslim edebilene!

 

***

Sultan Abdülhamit olabilmek, Esad Erbili, Malcolm X, Hasan El Benna, Abbas Musavi, Metin Yüksel ve birçok ismini zikredemediklerimizin yanında her biri adına ismini zikretmek istediğim ayrıca da değinmek istediğim Necmettin Erbakan Hoca.
Ne mutlu şubatta aramızdan ayrılıp Rabbine kavuşanlara, ne mutlu Allah’a yaraşır kul olanlara. Emaneti en güzel teslim edenlere müjdeler olsun.
İsimlerini anımsayamamış olsak da! 

 

***

Bölgesel liderlerden evrensel liderlere kadar saydığımız birçok isme yaşam devam ettikçe şubatta sözünde duranlara yenileri ekleniyor. Onlara da müjdeler olsun ecdadın yolundan gidiyorlar.
Zaman meftunu bizler için var. Her günün ayın ve tüm zamanın sahibi her şeyi kuşatan ve yaratan Rabbimizdir elbet. Tüm yitirdiklerimize selam olsun.

Bazı örnekler vereyim müsaadeyle.

 

***

 

Sultan Abdülhamit Han, Siyonist zihniyetin en büyük düşmanıydı. Tüm dünyada ifsat için atılan adımlara karşı organizasyonlar kurdu. İngilizlerin günümüzde bile başına bela olan IRA’yı, Çin’de kung fu yapan tapınakçıları, Mısır’da ihvanı Müslim çalışmalarını ve tüm dünyayı çıkmazdan kurtaracak nice planları günümüzde hala hayatta. Allah ondan razı olsun.

Esad Erbili Hoca, birçok Allah dostu gibi yazdığı şiirler ve yaptığı çalışmalarla, çağlara ışık olması engellenmek için infaz kararı verilmişti. Yaşının ilerlemiş olması infazı ortadan kaldırıyordu. Ancak şer güçler hastanede kendisini zehirlemek suretiyle hoca efendinin şahadeti gerçekleşiyordu. Günümüzde zatlarından ve eserlerinden faydalanmaya devam ediyoruz.

Malcolm X,  hapishanede Eliah Muhammet’le tanışarak Müslüman oldu. Hayatındaki en önemli değişiklik saydığı İslam dininin vazifelerinden Hac ibadetini gerçekleştirmek için Mekke’ye gittiğinde, Hac farizasını yaptığı zaman farklı ırklardan ve renklerden insanlarla birlikte aynı Allah’a secde etmenin kıymetini anladı ve ırkçılığın İslam dışı olduğunu fark etti. Bunu Amerika’ya taşıdı. Amerika’da çok büyük kitleleri peşi sıra sürükleyen Malcolm, ABD rejimi için tehlikeli sayılmaya başlamıştı. 21 Şubat 1965’te suikastçıların kurşunlarına hedef olarak şehit edildi. Şehit edileli 50 yılı aşmasına rağmen tüm dünya Müslümanlarına örnek bir ölüm kendisine nasip olduğu için imrenilen, sevilen mücadeleci mücahit olarak anılmakta.

Metin Yüksel. ‘Şehadet bir çağrıdır nesiller ve çağlara’ diyen şehit! Molla Sadrettin Yüksel’in yiğit oğlu Metin Yüksel, ülkemizde genç yaşına rağmen İslami hareket içinde şuuru, uyanıklığı ve aktivitesiyle tanınıyordu. Yurdun dört bir yanında zalimlere ve işbirlikçilerine karşı amansız bir mücadele içindeydi. 23 Şubat 1979 günü Cuma Namazı çıkışında ufukları daralan bazı kavmiyetçiler tarafından hunharca katledildi. Şehit edildiğinde 20 yaşındaydı. Babasının kıldırdığı cenaze namazında ‘Ya Rabbim bu kurban sana kabul et’ sözü ise çok manalar içeriyordu.

İskilipli Atıf Hoca. Sudan bahanelerle hayatlarına son verilen şehitlere en güzel örneklerden birisidir Atıf Hoca. Şapka hadisesiyle alakadar oldukları iddia edilen 44 masum ve mazlum insan, Kel Ali’nin riyasetindeki mahkemenin önüne çıktılar. Müdafaa sırası kendisine gelince de ‘Savunmaya gerek yoktur’ dedi. Atıf Hoca, mahkemedeki son duruşmasından önceki akşam arkadaşlarının ısrarıyla kısa bir müdafaa yazdı. Fakat sabah bu müdafaayı yırtması üzerine şaşıran arkadaşlarına cevabı epey manidardı. ‘Rüyamda Resulullah’ı gördüm. Bana, Atıf bize kavuşmak istemiyorsun da müdafaa yazmakla mı uğraşıyorsun buyurdu.’ Hoca mahkemede müdafaa yapmadı. Savcının üç yıl kürek cezası talebine rağmen mahkemenin kararı ‘idam’ oldu. Ve Atıf Hoca 4 Şubat 1926’da idam edildi.

Son sözü ise şöyleydi, ‘Zalim ve kâfirlerle elbette mahşer günü hesaplaşacağız.

Necmettin Erbakan. Bazı liderler bölgesel bazıları ise evrenseldir. Tüm bölgesel liderlere hakkını veren evrensel liderler ancak aramızdan ayrıldığında kıymetleri fark edilebiliyor. Aynı Sultan Abdülhamit Han gibi Prof. Dr. Necmettin Erbakan’da bir evrensel liderdi. Yaşadığı çağda ve sonraki çağlarda çalışmalarıyla attığı adımlarla insanlığa hizmet ediliyor. Öyle bir lider ki isminin önüne yazmak istediklerimizi soracak olsak kitaplar dolusu sıfat oluşur. Kendisine bu konu sorulduğunda ‘ne olarak anılmak isterdiniz’ sorusuna yanıtı Erbakan’ın hedefini gösteriyordu. ‘Ben deniz malıyla ve canıyla cihad eden bir kimse olarak anılmak isterim.’ Hayatta iken gösterdiği hedef, 2. Yalta Toplantısı ile Yeni Bir Dünya projelerinin hayata geçeceğinin bir ifadesiydi.

Sanki bu kendisini sevenlerden ilk isteği ve vasiyetiydi.

Kafkasya Kartalı Şeyh Şamil ve daha niceleri…

REKLAM ALANI
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.